Ana içeriğe geç

Yeni TV Alacaklara Öneriler: Televizyon Çeşitleri Nelerdir?

Her evin olmazsa olmaz teknolojik cihazları arasında yer alan televizyonlar, gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün yeni bir modelle karşımıza çıkıyor. Hal böyle olunca televizyon satın alırken büyük kararsızlıklar yaşanabiliyor. Birbirinden farklı televizyon modelleri markaların geniş ürün yelpazesi içerisinde yer alıyor. Peki televizyon çeşitleri nelerdir?

Bu kadar televizyon modelleri arasında kendinize uygun modeli nasıl bulacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz! Konuyla ilgili tüm detaylar yazımızın devamında sizlerle.

Televizyon Türleri Nelerdir?

Televizyon türleri arasında pek çok model bulunuyor. En sıklıkla duyulan televizyon çeşitleri isimleri ise LCD TV, LED TV, Smart TV ve OLED TV olarak karşımıza çıkıyor. Peki bu televizyon çeşitleri ve özellikleri tam olarak nedir? Sizler için televizyon çeşitlerinin avantaj ve dezavantajlarını derledik.

LCD TV Nedir?

Sıvı kristal ekran olan LCD TV’ler, bir panel teknolojisinin ürünü olarak karşımıza çıkıyor. LCD, ışığın geçmesini engelleyen özel düz bir panele sahip. Bu panel de içi sıvı kristal dolu birçok bölmeden oluşuyor. LCD kristalleri kendi ışıklarını üretemiyor ve bu nedenle de floresan lamba gibi dış bir kaynağa ihtiyaç duyuyor.

LCD TV Avantajları Nelerdir?

LCD TV’lerin bilinen avantalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. LCD TV’ler gözü yormuyor.
 2. Bu TV çeşidi tüplü televizyonlara göre daha ince ve hafif bir yapıya sahip.
 3. LCD TV’ler keskin ve net görüntü sunuyor.
 4. LCD TV’lerde uzaktan da yakından da aynı kalitede görüntü imkanı sağlıyor.
 5. LCD TV’lerde nokta aralıklarını görmeden keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz.

LDC TV Dezavantajları Nelerdir?

LCD TV’lerin avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da bulunuyor. Bu dezavantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. LCD TV’ler floresan ile aydınlatılıyor ve enerji tüketimleri bu nedenle daha fazla oluyor.
 2. LCD TV’ler özellikle LED TV’lere göre daha cansız renkler sunuyor.
 3. LED TV’lere kıyasla LCD TV’ler daha ağır ve kalın bir yapıya sahip.

 

LED TV Nedir?

TV çeşitleri ve özellikleri modeller arasında farklılık gösteriyor. LCD TV ve LED TV aynı teknolojiyi kullanıyor. Bu nedenle LCD TV modellerinin daha gelişmiş versiyonu olarak düşünülüyor. Ancak birbirlerinden farklı televizyon çeşitleri olduğunu bilmekte fayda var. LED TV modelleri floresan lamba yerine bir dizi LED ile aydınlatılıyor. Bu sayede aydınlatmalar çok verimli ve küçük boyutlarda oluyor. Ayrıca LED ışık kullanılması televizyonların daha ince ve modern bir görünüme kavuşmasını da sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra LED TV’lerin de kenar aydınlatmalı, tam sıralı ve RGB-LED gibi çeşitleri de bulunuyor.

LED TV Avantajları Nelerdir?

LED TV’lerin bilinen pek çok avantajı bulunuyor. Peki bu avantajlar nelerdir?

 1. LED TV modelleri LCD TV modellerine göre daha fazla enerji tasarrufu sağlıyor.
 2. LED TV’ler gün ışığında da verimli çalışıyor.
 3. LED TV’ler olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklı olarak üretiliyor.
 4. LED TV’ler diğer televizyon çeşitlerine göre daha uzun ömürlü olarak biliniyor.
 5. LED TV’lerin kaliteli renk dolgunluğuyla sıkça tercih ediliyor.
 6. Kontrast, renk artışı, daha gerçekçi 3D yayın, net görüntü gibi konularda diğer televizyon çeşitlerinden daha iyi performans sergiliyor.
 7. Yüksek ışıkta yansıma problemi LED TV’lerde önemli ölçüde çözüldüğü için daha konforlu bir izleme deneyimi sunuyor.
 8. Modüler yapıları sayesinde istediğiniz boyut ve ölçüde LED TV seçimi yapabilirsiniz.

 

LED TV Dezavantajları Nelerdir?

LED TV’lerin avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunuyor. Peki bu dezavantajlar nelerdir?

 1. LED TV’lerde ölü pixel olma ihtimali bulunuyor. Ölü pixeller ekran üzerinde yer alan pixellerin işlevini yitirmesine deniyor. Bu nedenle de o kısımlarda görüntüleme gerçekleşmiyor. Her LED TV’de bu sorun yaşanmıyor. Bu nedenle de alacağınız televizyon modelini dikkatlice incelemeniz gerekiyor.
 2. LED TV’lerde siyah beyaz sorunu büyük ölçüde azalmış olarak karşımıza çıkıyor. Yine de Plazma TV’lere göre bu konuda daha başarısız olmasıyla biliniyor.

Smart TV Nedir?

televizyon çeşitleri nelerdir

Akıllı televizyonlar olarak da bilinen Smart TV’ler internete bağlanabilmek için diğer televizyonlardan daha farklı özelliklere sahip olmasıyla sıkça tercih ediliyor. Peki Smart TV nedir? Smart TV özelliği nedir?

Aslında Smart TV tam olarak bir televizyon çeşidi olmasa da günümüzde adı sıkça duyuluyor. Smart TV özelliklerine sahip olan televizyon modelleri bu isimle anılıyor.

Smart TV Avantajları Nelerdir?

Adeta bir teknoloji yansıması olan televizyon çeşidinin pek çok avantajı bulunuyor. İşte o avantajlar:

 1. Smart TV’ler sayesinde televizyonda çeşitli oyunlar oynayabilir ve Youtube videoları izleyebilirsiniz.
 2. USB-DLNA üzerinden videolar oynatma imkanınız da bulunuyor.
 3. Smart TV’lerde PRV-DVR özelliği bulunuyor. Bu özellik sayesinde harici bir disk kullanmadan yayınları kolaylıkla indirebilirsiniz.
 4. Smart TV sayesinde web sayfalarında gezinebilir ve akıllı telefonlarınızla televizyona bağlanabilirsiniz.
 5. Smart TV modelleri arasında herhangi bir kumanda ya da araç kullanmadan el hareketi ve sesinizi algılayabilen modelleri de bulunuyor.

OLED TV Nedir?

Televizyon türleri nelerdir sorusunun ilk akla gelen cevapları arasında yer alan OLED TV’ler, ekran ve televizyon teknolojisinde büyük bir sıçrama yaratmasıyla biliniyor. Peki OLED TV nedir?

Organik ışık yayan diyot anlamına gelen OLED televizyonlar doğrudan bir elektrik akımıyla desteklendiğinde ışık yaratmak için karbon gibi organik maddeler kullanıyor. OLED TV az önce bahsettiğimiz LCD ve LED TV çeşitleri gibi gerekli alanı aydınlatmak için ekstra bir aydınlatmaya ihtiyaç duymuyor. Böyle bir kısıtlama bulunmaması OLED ekranlarının daha ince ve esnek olmasını sağlıyor.

OLED TV Avantajları Nelerdir?

OLED TV’lerin günümüzde bilinen pek çok avantajı bulunuyor. Peki nedir bu avantajlar?

 1. OLED TV’ler ince yapısıyla evinizde alandan tasarruf etmenizi sağlıyor.
 2. Herhangi bir arka ışığa ihtiyaç duymaması nedeniyle daha düşük enerji harcıyor.
 3. OLED TV’ler LED ve LCD TV’lere göre daha renkli ve daha kaliteli görüntü imkanı sunuyor.
 4. OLED TV’ler oldukça hızlıdır. En hareketli film sahneleri ve spor sahnelerini hiçbir bozulma olmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
 5. İnce tasarımları sayesinde OLED TV’ler oldukça hafif bir yapıya da sahip.
 6. Bazı markalar OLED TV’leri kavisli olarak üretiyor. Bu durum çeşitli estetik modellerle evinize farklı bir hava katmanızı sağlıyor.

OLED TV Dezavantajları Nelerdir?

OLED TV’lerin bilinen bir dezavantajı bulunuyor. O da tahmin edebileceğiniz gibi fiyatları. OLED TV fiyatları içerdiği üstün performans özellikleri nedeniyle biraz yüksek bir fiyat skalasında yer alıyor.

 

Birbirinden farklı model ve özelliklere sahip TV çeşitlerini sizler için derledik. Her televizyon çeşidinin avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Bu kapsamda zevkinize ve ihtiyacınıza uygun olan modelleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Henüz yorum yok! İlk yorumu siz yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.