Ana içeriğe geç

Parfüm Önerileri: Hangi Parfüm Size Göre?

Parfüm önerileri, öneren kişilerin beğeni ve zevklerine göre çok fazla çeşitlilik gösteriyor. Bu çeşitlilik arasında kendi teninizle bütünleşecek ve adeta imzanız haline gelecek parfümleri bulabilmeniz içinse öncelikle kendinizi iyi tanımanız gerekiyor. İlk aşamada cilt renginizi ve cilt tipinizi doğru analiz edebilmek çok önemli. Bu aşamada doğru sonuçlara ulaştıktan sonra kendinize uygun parfümü bulmanız oldukça kolaylaşıyor. Sizin için derlediğimiz parfüm önerileri ile hangi parfümü kullanmalıyım sorusuna kolayca cevap bulabilirsiniz. 

Cilt Tipine Göre Parfüm Seçimi

Başka birinde beğendiğiniz bir parfümü kendi teninize denediğinizde çoğu zaman aynı kokuyu alamayabilirsiniz. Bunun nedeni, kokuların farklı cilt tiplerine değişik seviyelerde tutunması. Özellikle cildiniz yağlıysa kokular teninizde daha baskın ve kalıcı bir hal alır. Çevrenizdekileri ve kendinizi ağır kokulara maruz bırakmamak için daha hafif kokuları tercih edebilirsiniz. Diğer yandan kuru ciltlere kokular daha zayıf seviyelerde tutunuyor. Bu nedenle teninizde daha uzun sürecek kokular için içerisinde ağır notalar barındıran parfümleri kullanabilirsiniz. Cildin yapısının yanı sıra sahip olduğu renk de parfüm seçiminde oldukça etkili. Beyaz tene sahip olan kişilerde hafif kokular oldukça hoş duruyor. Daha kremsi ve yumuşak kokulardan oluşan hafif tercihler için vanilyalı parfüm önerilerine göz atabilirsiniz. Esmer tenlere ise daha baskın kokular yakıştırılıyor. Bu tür kokular genellikle baharatlı ve oryantal notalara sahip. Girdiği ortamda iz bırakan esmerlerin birçoğu bu içeriklere sahip parfümleri tercih ediyor. Çiçeksi kokularla odunsu notaları tek bir parfümde harmanlayan şipre çeşitleri ise karma cilde sahip olanlar için biçilmiş kaftan. Farklı cilt yapılarının özelliklerini içeren karma ciltlere, kendileri gibi çok yönlü parfümler oldukça yakışıyor. Siz de cilt tipinizi doğru analiz ederek cildinizle tam uyum sağlayacak kokuları elde edebilirsiniz. 

Parfümlerdeki Notalar

Parfümler genellikle içerisinde üç farklı nota bulunduruyor. Bu notalar, parfümün ilk sıkıldığı andan vücudunuzda son bıraktığı kokuya kadarki aşamalarını ifade ediyor. Parfümü cildinize sıktığınız ilk anda aldığınız o yoğun koku parfümün en üst notalarını oluşturuyor. Etkisi birkaç dakikadan fazla dürmeyen bu kokular için aynı zamanda tepe notası da deniliyor. Genellikle hızlı uçuculuğa sahip esanslar içeren bu üst nota birkaç dakika içerisinde vücudunuzu terk ediyor. Böylece parfümün asıl can alıcı noktasına ulaşıyorsunuz. Parfümün kalp notası olarak da tabir edilen bu orta notaların kokusu birkaç saat devam ediyor. Bu nedenle tercih edeceğiniz parfüm çeşitlerini, kolay uçan ilk notalar yerine bu orta notalarına göre seçmekte fayda var. Çünkü parfümlerin asıl beğenilen kokularını içeren kısımlar orta notalar oluyor. Parfümün kişiliği denilen kısım ise alt notalarda bulunuyor. Size ait kıyafetlerinizde, yastığınızda ve hatta size değen her şeyde bıraktığınız en son koku bu alt notada yer alıyor. Kendi iziniz haline gelecek bu koku sizin imzanız olarak da anılacaktır. Bu nedenle seçeceğiniz parfümlerde bu alt notalara dikkat etmelisiniz. 

parfüm önerileri, kalicilik

Parfümün Kalıcılığını Artırmak için Öneriler

Parfümlerin cildinize tutunmasını sağlayan şeylerin başında cildinizdeki nem ve yağ oranı geliyor. Parfümün kalıcılığı ne kadar yüksek olsa da kuru cilde sahip kişilerde kokunun vücuda tutunma oranı oldukça düşüyor. Bu oranı yükseltmek içinse kolayca yapabileceğiniz birkaç küçük çözüm var. Cildinizin sürekli nemli olması hem sağlığınız açısından hem de parfümün cildinizdeki kalıcılığı için çok önemli. Uygun bir nemlendirici yardımıyla vücudunuzu düzenli aralıklarda nemlendirerek siz de farkı gözlemleyebilirsiniz.  Ayrıca dıştan yapılan bakımın yanı sıra kuru cildin ana sebeplerinden biri olan günlük su içme miktarına da dikkat etmek gerekiyor. Suya doyan ciltte daha canlı bir görüntü oluşuyor ve kokuların kalıcılığı artıyor. 

Parfümler Neden Herkeste Aynı Kokmuyor?

Parfüm markalarının sunduğu çeşitlerin herkeste farklı kokmasının birçok nedeni bulunuyor. Fakat bunların en başında kişilerin yeme-içme alışkanlıkları geliyor. Çoğunlukla et ağırlıklı beslenmek, soğan ve sarımsak tüketmek, bol miktarda baharat kullanmak cildin kokusunu oldukça etkiliyor. Kısası yediğiniz ve içtiğiniz her şey sizi siz yapan şeyleri etkiliyor. Bu tür tene yerleşen kokuları dışarıdan su ve sabunla temizlemek pek de mümkün değil. Fakat dönemsel koku farklılıkları yaşıyorsanız bunun nedenlerinden biri değişen yeme alışkanlıklarınız olabilir. Bu nedenle yeme tercihlerinizi değiştirerek kokuların teninizdeki duruşlarını da değiştirebilirsiniz. Dönemsel koku değişikliklerinin diğer bir sebebi de cildinizdeki PH dengesizlikleri. Vücudunuzda gerçekleşen hormonal değişimleri ve PH dengesizliklerini sivilce ve kızarıklık gibi bölgesel sorunlar açığa çıkarabiliyor. Cildinizde oluşan bu gibi dönemsel sorunlar parfümün performansını da etkiliyor. Kokunun kalıcılığını ve kokusunu etkileyen başka bir unsur da ilaç kullanımı. Bazı kullandığınız ilaçlar cildinizin kokusunu değiştirerek parfümün vücudunuzda bıraktığı etkiyi değiştirebilir. Koku değişiklikleri bu nedenden kaynaklanıyorsa ilaç kullanım süreniz bittikten sonra cildinizdeki değişimi gözlemleyebilirsiniz. 

parfüm önerileri, koku aileleri

Koku Aileleri Neler?

Her zevke hitap eden parfüm çeşitlerini oluşturabilmek için farklı kokular bir araya getiriliyor. Bu kombinasyonların içerisinde bulunan kokular çeşitli koku ailelerinin içerisinde yer alıyor. Bu koku aileleri hakkında pek çok farklı sınıflandırma mevcut. Fakat koku aileleri temelde şu şekilde sınıflandırılıyor;

Çiçeksi Koku Ailesi: İçerisinde farklı çiçek esanslarını içeren parfümlerden oluşuyor. Gül, portakal çiçeği, yasemin, frezya ve şakayık kokuları bu parfümlerde en sık kullanılan kokuların arasında yer alıyor.

Oryantal Koku Ailesi: Vanilya, sandal ağacı, misk ve amber kokularının bolca bulunduğu pudralı ve hayvansı notalardan oluşuyor. Sıcak ve etkileyici kokular ortaya çıkarıyor.

Odunsu Koku Ailesi: Sandal ve sedir ağacı oldukça sık kullanılan ağaç kokularından meydana geliyor. Doğayla bütünleşen etkileyici kokular ortaya çıkarıyor.

Şipre Koku Ailesi: Gül ve yasemin gibi çiçeksi kokularla paçuli, meşe gibi daha odunsu kokular bir araya gelerek bu koku ailesini oluşturuyor.

Meyve Koku Ailesi: Elma, limon, portakal, ahududu gibi ferah meyve kokuları bu aileyi oluşturuyor. 

En Sevilen Parfüm Önerileri 

Hypnotic Poison

parfum onerileri-4

Dior’un imza parfümlerinden olan Hypnotic Poison; acı badem, yasemin, misk, kimyon, zambak, vanilya ve gizemli Jacarandra içeriklerine sahip. Birbirine meydan okuyan bu cesur içeriklerin yanında parfüm şişesi de oldukça iddialı. Yasak elmadan yola çıkarak üretilen bu parfüm cezbedici kokusuyla sizi hemen etkisi altına almayı başarıyor.

Chanel – Chance

parfum onerileri-3

Vanilya, süsen ve yaseminin baş döndüren kokusuyla hem hafif hem de etkileyici bir parfüm etkisi yaratıyor. Daha dinamik bir etkiye sahip bu parfüm size ihtiyacınız olan canlılık hissini veriyor.

Chloé – Signature

parfum onerileri-2

Adından da anlaşılacağı gibi Chloé’nin imzası olan Signature parfümü; buram buram gül, tropik meyveler ve amber kokuyor. Çiçeksi kokular arasında en sevilen parfümlerden biri olan bu koku bahar aylarının da vazgeçilmezlerinden.

Carolina Herrera – Good Girl

parfum onerileri-1

Kadın zarafetini ve şıklığını en iyi yansıtan parfümlerden biri olarak biliniyor. Parfüm şişesi ise oldukça meşhur. Good Girl, tatlı yaseminin kattığı saf ve temiz kokuyu kakao ile derinleştirip daha etkileyici hale getiriyor. Elegant bir hava yaratan koku aynı zamanda tamamıyla feminen etki bırakıyor.

Cildinizde en güzel kokacak parfümleri seçmek için bu önerilerden yola çıkarak kendi imza parfümünüzü bulabilirsiniz. Daha fazla öneri ve ipuçları için En Etkileyici Erkek Parfüm Önerileri yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Henüz yorum yok! İlk yorumu siz yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.