Üyelik Avantajları

Akrep hesabınızın olmasının onlarca avantajı var!

Yakın Takip

Beğendiğiniz ürünleri favorinize ekleyin.

Fiyat Alarmı

Fiyatı düşen üründen anında haberiniz olsun.

Ürün İncelemesi

Ürünü kullananlardan gerçek yorumlar ve puanlar.

Binlerce Mağaza

Aradığınız ürün hangi mağazalarda en ucuza!

Üye Ol

Akrep hesabınızı yaratın.

Şifremi Unuttum

Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Bildirimler
  • Şu anda 120'den fazla mağaza ve 5 milyon+ ürün veritabanı ile aradığınız ürünün tüm fiyatlarını göstermek için her gün çalışıyoruz!

  • Alışveriş yapmadan önce hangi site güvenilir, en ucuz nerede stresine son! Akrep.com açıldı, lütfen düşüncelerinizi burayı tıklayarak bizlerle paylaşın.

  • Sahip olduğunuz ürünler için yorum yazarak bizlere destek olabilir, satın almak isteyenlere sizler de yardımcı olabilirsiniz.

Bilgisayar Bileşenleri

Bilgisayar Bileşenleri Fiyatları

0
En az 2 ürün
karşılaştırabilirsiniz.
247 farklı Bilgisayar Bileşenleri fiyatları listeleniyor.

İlginizi Çekebilecek Ürünler

Bilgisayar Bileşenleri

Bilgisayarların hızlı ve programlanabilir olmasında bilgisayar bileşenlerinin rolü büyüktür. Bilgisayar bileşenleri olarak bilinen cihaz ve ürünler, bilgisayarların çok daha etkin ve yüksek performanslı olarak kullanılabilmesine olanak sağlar. Bilgisayarınız için ihtiyacınız olan tüm bilgisayar parçaları ve bilgisayar bileşenlerini kategorimiz üzerinden inceleyebilirsiniz. Farklı markalar tarafından piyasaya sunulan bilgisayar bileşenleri arasından ihtiyacınıza ve bilgisayarınıza uygun bir ürünü tercih edebilirsiniz. En uygun fiyatlı ürünü bulmak için farklı satıcılar tarafından satışa sunulan ürünlerin fiyatlarını karşılaştırabilir ve bütçenize uygun olanı kolayca satın alabilirsiniz.

Bilgisayar Parçaları Nelerdir?

Bilgisayar Parçaları Nelerdir?

Bilgisayar tek başına kullanılabilirliği olan bir cihaz değildir. Bilgisayar birçok bileşenden oluşan bir cihazdır. Peki bu bilgisayar bileşenleri ya da bilgisayar parçaları nelerdir? Bilgisayarı oluşturan bileşenler harici bileşenler ve dahili bileşenler olarak gruplanmaktadır. Harici bilgisayar bileşenleri, adından da anlaşılacağı gibi bilgisayarın dış kısmında bulunan ve dışarıdan görülen bileşenlerdir. Bu bileşenler arasında; tuş takımı (klavye), fare (mouse), webcam – mikrofon, tarayıcı ve joystick yer almaktadır. Dahili bilgisayar bileşenleri ise dışarıdan görünmeyen parçalardır. Bu bilgisayar bileşenleri; anakart, bellek (RAM), hard disk, güç kaynağı, işlemci, ekran kartı, ses kartı, TV kartları, overclock ürünleri ve optik sürücü gibi ürünlerdir. Bilgisayarın, bilgisayar olmasında önemli görevleri olan bu parçalar sayesinde bilgisayarın performans verimliliği arttırılır. Bilgisayar kendi başına iş yapamayacağından bu bilgisayar bileşenlerine gereksinim vardır.

Bilgisayar Bileşenlerinin Görevleri

Bilgisayar Bileşenlerinin Görevleri

Bilgisayar bileşenleri arasında yer alan her bir ürünün kendine ait bir görev ve işlevi bulunmaktadır. Örneğin; ana kartlar, tüm bilgisayar bileşenlerinin üzerine monte edildiği bilgisayarın en önemli parçalarından biridir. Ana kartlar kasaya monte edilir ve diğer tüm donanımlar da ana karta bağlanır. Bileşenler arasında köprü vazifesi gören ana kartın veri hızı, bilgisayarınızın hızını doğrudan etkiler. Bir başka önemli bileşen olan işlemci ya da CPU ise; bilgisayardaki işlemleri matematik temelli olarak yapan parçadır. Hard disk yani hafıza bileşeni; bilgisayarda verilerin depolandığı birimdir. Hard disk seçerken hard disk kapasitesi ve hızı göz önünde bulundurulmalıdır. Önemli bileşenlerden olan ekran kartı ise; bilgisayar içinde yapılan işlemlerin sonucunun ekrana aktarılmasında rol oynar.

Bilgisayar Bileşenleri Fiyatları

Bilgisayar Bileşenleri Fiyatları

Bilgisayar kendi başına işlem yapamaz. Bilgisayarın yerine getirdiği pek çok işlem için bilgisayar bileşenlerine gereksinim vardır. Zaman zaman bilgisayarınızın performansında düşüş yaşamanız, bilgisayarınızın yavaşlaması bu bileşenlerin artık iyi çalışmamasından kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden görevini artık yerine getiremeyen bileşenlerin yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Bilgisayar bileşenleri fiyatları her bileşen özelinde değişmektedir. Fiyatların farklılık göstermesinde ayrıca ürünün özellikleri, modeli ve markası da etkilidir. Kategorimiz üzerinden farklı marka seçeneklerini ve ürün özelliklerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Bilgisayar bileşenleri fiyatlarını farklı satış kanalları arasında karşılaştırabilir ve size en uygun ürünü satın alabilirsiniz. Bilgisayar ile ilgili diğer tüm ürünleri ise ilgili kategorimizde bulabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Bilgisayar sisteminin kurulması için birden fazla bileşene ihtiyaç vardır. Bilgisayarın çalışması için gerekli olan bu bileşenler; kasa, işlem birimi (CPU), klavye, fare, monitör, veri depolama alanı, ses kartı, anakart, grafik kartı ve hoparlörlerden oluşuyor. Tüm bu birimler bir araya geldiğinde bilgisayarın doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor.
Bilgisayar bileşenleri, bilgisayarın sorunsuz bir şekilde çalışabilmesini sağlıyor. Dolayısıyla tüm bileşenleri eksiksiz bir şekilde bulunması bilgisayar kullanımı açısından önemli. Her bileşenin farklı bir görevi bulunuyor olup hepsi senkronize bir şekilde çalışıyor. İhtiyaçlara bağlı olarak bu bileşenler özelleştirilebiliyor. Verimli bir çalışma performansı için bu bileşenlerin olması gerekiyor. Aksi durumda bilgisayarın donma, kasma ya da açılmama ihtimalleri ile karşılaşılabiliyor.
Bilgisayar bileşenlerinin kalitesi, kapasitesi gibi etkiler bilgisayarın daha performanslı bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Yüksek işlem kapasitesine sahip olan bileşenler genellikle bilgisayarın performanslı kullanılmasını destekliyor. Bu nedenle yüksek kapasiteli bileşenleri tercih ederek bilgisayarınızı daha verimli kullanabilirsiniz.
Bilgisayarın düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gerekli olan ekran kartları, oyun oynama, video düzenleme, grafik tasarımı yapma gibi işlemlerde ihtiyaç duyulan performansı sunuyor. Bunun için bir tercih yaparken yüksek performansa sahip ekran kartları öneriliyor. Bunun için ihtiyacınız olan performansı belirleyerek sizin için en iyi ekran kartına sahip olabilirsiniz. Örneğin grafik tasarımı için bir ekran kartına ihtiyacınız varsa 4 GB ve üstü bellek, 800 MHz ve üstü işlemci hızına sahip ekran kartları tercih edilebilir.