Üyelik Avantajları

Akrep hesabınızın olmasının onlarca avantajı var!

Yakın Takip

Beğendiğiniz ürünleri favorinize ekleyin.

Fiyat Alarmı

Fiyatı düşen üründen anında haberiniz olsun.

Ürün İncelemesi

Ürünü kullananlardan gerçek yorumlar ve puanlar.

Binlerce Mağaza

Aradığınız ürün hangi mağazalarda en ucuza!

Üye Ol

Akrep hesabınızı yaratın.

Şifremi Unuttum

Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Bildirimler
  • Şu anda 120'den fazla mağaza ve 5 milyon+ ürün veritabanı ile aradığınız ürünün tüm fiyatlarını göstermek için her gün çalışıyoruz!

  • Alışveriş yapmadan önce hangi site güvenilir, en ucuz nerede stresine son! Akrep.com açıldı, lütfen düşüncelerinizi burayı tıklayarak bizlerle paylaşın.

  • Sahip olduğunuz ürünler için yorum yazarak bizlere destek olabilir, satın almak isteyenlere sizler de yardımcı olabilirsiniz.

Şerit (Yazıcı)

Şerit (Yazıcı) Fiyatları

0
En az 2 ürün
karşılaştırabilirsiniz.

Filtrele

Sıralama
82 farklı Şerit (Yazıcı) fiyatları listeleniyor.

İlginizi Çekebilecek Ürünler

Şerit (Yazıcı)

Yazıcılar, fotoğraf ve metinlerin bilgisayar ortamından kağıda aktarılmasını sağlayan teknolojik ürünlerdir. Günümüzde evde, okulda ve ofislerde sıklıkla kullanılır. Yazıcılar farklı birçok modele sahiptir. Yazıcıların baskı kalitesi kullandıkları baskı tekniklerine göre değişiklik gösterir. Yazıcılar kadar, yazıcıların çalışmasını sağlayan malzemeler de büyük bir öneme sahiptir. Bazı yazıcılar bu malzemeler olmadan baskı işlemini gerçekleştiremez. Örneğin; lazer yazıcı modelinin baskı yapabilmesi için tonere ihtiyacı vardır. Aynı şekilde nokta vuruşlu yazıcılar da baskı için şeritlere ihtiyaç duyarlar.

Şerit (Yazıcı)

Yazıcı Şeridi Nedir?

Yazıcı şeridi, nokta vuruşlu yazıcılarda kullanılan bir malzemedir. Günümüzde her ne kadar nokta vuruşlu yazıcılar yerini son teknoloji yazıcılara bıraksalar da, fatura ve fiş gibi ofis işlemlerinde nokta vuruşlu yazıcılar aktif olarak kullanılmaya devam eder. Makbuz, fiş, fatura gibi çıktılar almaya yardımcı olan nokta vuruşlu yazıcıların çalışabilmesi için en temel malzeme şerittir. Şeritler; ribon ya da yazıcı ribonu isimleriyle de bilinir. Nokta vuruşlu yazıcılarda kullanılan mürekkep, çalışma esnasında yazıcının iğnelerine iletilir. Ve baskı noktalama yöntemiyle kağıt üzerine aktarılır. Yazıcı şeridi piyasada rulo filmler olarak da bulunur.

Şerit (Yazıcı)

Yazıcı Şeridi Çalışma Prensibi

Yazıcı şeridi, sadece nokta vuruşlu yazıcılarda bulunan bir malzemedir. Nokta vuruşlu yazıcı İngilizce’de Dot Matrix Printer olarak bilinir. Nokta vuruşlu yazıcı yazma işlemini, yazma kafası üzerinde yer alan küçük iğneciklerin kağıt ve yazıcı kafası arasında yer alan karbon şeride vurmasıyla gerçekleştirir. Yazıcının mürekkep kaynağı yazıcı şerididir. Nokta vuruşlu yazıcılar, bilgisayardan gelen sinyallere göre yazma kafasındaki bazı iğnelerini öne çıkarır. Bu iğnelerin mürekkepli şerite nokta vuruşlarıyla dokunmasıyla yazma işlemi gerçekleşir. İğneler, şerit üzerine vurarak arkada yer alan kağıda baskının oluşmasını sağlar. Her vuruş, yazıcıya gönderilen karakterleri oluşturur.

Şerit (Yazıcı)

Yazıcı Şeridi Markaları ve Fiyatları

Her yazıcı, çalışma prensibine göre baskı için farklı malzemeler kullanır. Nokta vuruşlu yazıcılarda da kaliteli baskı alabilmek için şerit malzemesi kullanılıyor. Yazıcı şeridi, yazıcının markasına göre değişiklik gösterir. Başlıca yazıcı şeridi markaları; Brother, Oki, Lexmark, Panasonic, Tally, Epson, Printpen ve Xerox gibi markalardan oluşur. Yazıcı şeridi fiyatları ise yazı marka ve modeline göre değişiklik gösterir. Yazıcı şeridi satın alırken, yazıcının marka ve modeline uygun olmasına dikkat edilmelidir. Nokta vuruşlu yazıcılarda kullanılan şeritler sayesinde kullanıcılar düşük maliyetle daha fazla sayfa yazma imkânına sahip olurlar. Baskıda kaliteli mürekkep kullanıldığı için yazıcıya gönderilen görselin gerçeğe en yakın kalitede basılmasını sağlar. Büyük boyutlu baskılar için de oldukça avantajlıdır.

Sık Sorulan Sorular

Yazıcı şeridi çeşitleri nokta vuruşlu yazıcı modelleri için tercih edilir. Bu ürünler yazıcı mekanizmalarının önemli parçaları arasında yer alır. Yazıcı şeritleri basılacak yazımsal ve görsel belgelerin kağıda işlenmesini sağlar. Bu parçaların çalışmasında bir problem olması halinde basım işlemlerinde problemler görülebilir. Yazıcınızın baskı kalitesinde düşme gözlemliyorsanız yazıcı şeridini kontrol edebilirsiniz.
Genellikle nokta vuruşlu yazıcı modellerinde kullanılan yazıcı şeritleri baskı sürecinden etkin olarak rol oynar. Baskı mekanizmasının ana öğesi olan bu ürünler yazıcıda bulunan mürekkebin baskı kağıdına istenilen biçimde taşınmasında rol oynar. Yazıcı şeritleri geleneksel basım cihazları arasında bulunan daktilo modellerindeki kumaş şeritlerine benzerlik gösterir. Yazıcıların üstün performans göstermesi için bu aksamın çalışmasını düzenli olarak kontrol edebilirsiniz.
Yazıcı çeşitleri yazıcı modellerine göre özel olarak üretilir. Bu ürünler ayrıca yazıcıların çalışma prensiplerini ve kullanım alanlarını da belirlemektedir. Yazıcı şeridi çeşitleri kullanım alanıyla iki farklı çeşide ayrılır. Tek kullanımlık yazıcı şeritleri belirli bir baskı sayısına kadar performans gösterir. Doldurulabilir yazıcı şeridi çeşitleri ise mürekkep doldurularak uzun süre kullanılabilir. Yazıcınızın modelini ve teknik özelliklerini baz alarak ürün seçimi yapabilirsiniz.
Yazıcı şeridi çeşitleri genellikle nokta vuruşlu yazıcı modellerinde kullanılır. Hem ev hem de ofis tipi yazıcı modellerinde bu mekanizmaya rastlamak mümkündür. Yazıcınızın şeride ihtiyacı olup olmadığını anlamak için ürünlerin modelini ve teknik yapısını inceleyebilirsiniz.