Üyelik Avantajları

Akrep hesabınızın olmasının onlarca avantajı var!

Yakın Takip

Beğendiğiniz ürünleri favorinize ekleyin.

Fiyat Alarmı

Fiyatı düşen üründen anında haberiniz olsun.

Ürün İncelemesi

Ürünü kullananlardan gerçek yorumlar ve puanlar.

Binlerce Mağaza

Aradığınız ürün hangi mağazalarda en ucuza!

Üye Ol

Akrep hesabınızı yaratın.

Şifremi Unuttum

Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Bildirimler
  • Şu anda 120'den fazla mağaza ve 5 milyon+ ürün veritabanı ile aradığınız ürünün tüm fiyatlarını göstermek için her gün çalışıyoruz!

  • Alışveriş yapmadan önce hangi site güvenilir, en ucuz nerede stresine son! Akrep.com açıldı, lütfen düşüncelerinizi burayı tıklayarak bizlerle paylaşın.

  • Sahip olduğunuz ürünler için yorum yazarak bizlere destek olabilir, satın almak isteyenlere sizler de yardımcı olabilirsiniz.

Toner

Toner Fiyatları

0
En az 2 ürün
karşılaştırabilirsiniz.
4487 farklı Toner fiyatları listeleniyor.

İlginizi Çekebilecek Ürünler

Toner

Yazıcıların aktif olarak evde, okulda, ofiste kullanılmasıyla beraber, hem yazıcılar hem de yazıcı malzemeleri gelişim gösterdi. Yazıcı söz konusu olduğunda toner ve kartuş isimleri de sıklıkla duyulur. Yazıcıdan kaliteli bir baskı alabilmek için mürekkebe ihtiyaç vardır. Günümüzde yazıcılarda mürekkep ve toner birbiriyle karıştırılan iki kavramdır. Toner, lazer yazıcılarda kullanılırken; mürekkep de mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kullanılır.

Toner

Toner Nedir?

Toner, yazıcıya gönderilen resim ve metni kağıda aktarmaya yarayan tozun adıdır. Tonerin yazıcılarda ilk kullanılmaya başlandığı zamanlar, karbon tozundan oluştuğu bilinir. Teknolojinin gelişmesiyle daha kaliteli baskı almak için karbon tozunun içerisine polymer karıştırıldı. Yazıcıların içerisinde fırın olarak nitelendirilen mekanizmalar bulunur. Tonerin kullanım şekli incelendiğinde tonerin bu mekanizmalarda ısıtılarak kağıda yapıştırıldığı görülür. 190-200 derece gibi ısıda ısıtılan toner tozlarından yaklaşık olarak 1800 - 2000 arasında baskı almak mümkündür. Yazıcıların baskı yapabilmesi için temel ihtiyaç malzemesi olan tonere, toz mürekkep konulur.

Toner

Toner ve Kartuş Arasındaki Fark Nedir?

Toner ve kartuşun baskı yöntemi arasında belli başlı farklar vardır. Toner, mürekkebin toz halinde baskı almasını sağlar. Kartuş ise mürekkebin ısıtılması ve püskürtülmesi yöntemiyle baskıyı gerçekleştirir. Mürekkep kartuşlu yazıcılar renkli baskı yapabilirken, toner kullanan yazıcılar hem renkli hem de siyah beyaz baskı yapar. Büyük boyutlu baskılarda mürekkep kartuşlar daha ekonomiktir. Çünkü mürekkep kartuşlu yazıcılar kağıtta enine doğru baskı yaptıkları için baskı daha pratik bir şekilde gerçekleşir. Toner kullanan lazer yazıcılar da baskı kağıdının boyutunun artmasıyla birlikte toner kartuşunun da büyümesi gerekir. Bu da kullanıcılar için daha maliyetlidir. Bu nedenle büyük kağıtlara alınacak baskılarda, maliyetsiz bir sonuç elde etmek isteyenlerin mürekkep püskürtmeli yazıcı modellerini tercih etmeleri önerilir. Yazıcıdaki tonerin içerisindeki tozun bitmesi halinde, tekrar dolum yapılması mümkündür. Toner ve kartuş arasındaki bir diğer temel fark ise; tonerin malzemesinin bitmesi durumunda yazıcılara toz, kartuş dolumunda ise mürekkep doldurulur. Kullanıcılar yazıcı satın alırken, yazıcının çip devrelerden üretilmemesine dikkat etmelidir. Çip ismi verilen elektronik devrelerden üretilen yazıcıların baskı adedi kısıtlanmıştır. Bu tür yazıcılar, toner ve kartuş dolumuna izin vermez. Kullanıcılar, belirlenen baskı hakkını tamamladıklarında yazıcı kullanılmaz hale gelir. Dolayısıyla bu yazıcı satın alırken bu detaya dikkat etmek çok önemlidir.

Toner

Toner Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Toner satın alırken dikkat edilmesi gereken belli detaylar bulunur. Kullanıcılar toner satın almak istediklerinde karşılarına; orijinal toner, muadil toner ve dolum toner olmak üzere 3 seçenek çıkar. Orijinal toner, ilgili yazıcının kendi firması tarafından üretilen toner türüdür. Ve diğer toner seçeneklerine kıyasla çok daha pahalıdır. Muadil toner, orijinal olan tonerle benzerlik göstermekle beraber farklı firmalar tarafından üretilir. Fiyat olarak orijinal tonere kıyasla daha ekonomiktir. Günümüzde en çok tercih edilen toner çeşididir. Dolum toner ise, kullanıcıların boşalan tonerinin tekrar doldurulması işlemidir. Alanında uzman kişiler, yazıcının sağlığı için her zaman orijinal toner kullanımını önerir. Bu hem daha kaliteli baskı alabilmek hem de yazıcının uzun ömürlü olması için en doğru seçimdir.

Sık Sorulan Sorular

Yazı görünümünün oluşmasına yardımcı olan tonerler, kâğıt üzerine istenen görüntünün aktarılmasını sağlıyor. Toz halindeki mürekkebin depolandığı alan olarak karşınıza çıkıyor. Tonerler istediğiniz çıktının alınmasını sağlayan mürekkep alanları olarak yer alıyor. Lazer yazıcılar başta olmak üzere çeşitli yazıcı modellerinde kullanılıyor.
Toner dolumu yaparken oldukça dikkatli olunması gerekiyor. Öncelikler olabilecek kazalara karşı yazıcının etrafının boşaltılması gerekiyor. Aynı zamanda yazıcının içi ve dışının temizlenmesi de önemli. Tüm bunlar ayarlandıktan sonra tonerlerin iki yanında yer alan vidalar sökülerek dikkatli bir şekilde çıkarılıyor. Ardından yumuşak bir bez ile içerisi temizleniyor. Temizle işlemi sonrasında bir huni yardımıyla yeni mürekkep veya toner tozu boşaltılarak toner dolumu yapılabiliyor.
Tonerlerin nasıl takılacağı konusu yazıcının modeline bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Bunun için kullanım kılavuzundaki talimatlar doğrultusunda değişim ya da ilk takım işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tonerlerin takılması sırasında cihazın altı kısmında yer alan durum çubuğunu hareket ettirmeden takılmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Toneri yazıcının ilgili alanına yerleştirdikten sonra doğru renklerin doğru alana takıldığından emin olunuz. Ardından cihazın kapağını kapatarak yazdırma işlemine başlayabilirsiniz.
Kullanım tercihlerine bağlı olarak değişen tonerler, kullanılacak yazıcının modeline göre de çeşitleniyor. Temel olarak iki adet toner bulunuyor. Bunlar; siyah – beyaz toner yazdırabilmeyi sağlayan tonerler ve renkli yazım işlemi gerçekleştirebilen tonerler olarak yer alıyor. Yazıcı modellerine göre boyutları açısından farklılık gösteriyor.