Üyelik Avantajları

Akrep hesabınızın olmasının onlarca avantajı var!

Yakın Takip

Beğendiğiniz ürünleri favorinize ekleyin.

Fiyat Alarmı

Fiyatı düşen üründen anında haberiniz olsun.

Ürün İncelemesi

Ürünü kullananlardan gerçek yorumlar ve puanlar.

Binlerce Mağaza

Aradığınız ürün hangi mağazalarda en ucuza!

Üye Ol

Akrep hesabınızı yaratın.

Şifremi Unuttum

Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Bildirimler
  • 20 aktif mağazaya ulaştık. Akrep.com'da artık 20'den fazla aktif mağazalardan fiyatları kolayca ulaşabilirsiniz.

  • Alışveriş yapmadan önce hangi site güvenilir, en ucuz nerede stresine son! Akrep.com açıldı, lütfen düşüncelerinizi burayı tıklayarak bizlerle paylaşın.

  • Sahip olduğunuz ürünler için yorum yazarak bizlere destek olabilir, satın almak isteyenlere sizler de yardımcı olabilirsiniz.

  • Akrep.com artık daha büyük. Son 30 günde 15 bin yeni ürün listelemeye başladık.

Ekran Kartı

0
En az 2 ürün
karşılaştırabilirsiniz.
1126 ürün gösteriliyor.

Ekran Kartı

Ekran kartı, bilgisayar ekranında karşımıza çıkan görüntünün oluşmasını sağlayan bileşendir. Oyunların, üreticiler tarafından çok yüksek grafiklerde kullanıcılara sunulmaya başlanması ve profesyonel tasarım programlarının çok üst seviyelere gelmesi kullanıcıların ekran kartlarının değerini her geçen gün daha iyi anlamasına sebep olmuştur. Uzun süre sorunsuz bir biçimde kullanabilecekleri bir ekran kartı arayan kullanıcıların, kendi ihtiyaçlarını belirlemesi ve sonrasında bu ihtiyaçları karşılayabilecek teknik özelliklere sahip bir ekran kartına yönelmesi gerekir.

Ekran Kartı

Ekran Kartı Marka ve Modelleri

Ekran kartları hiç şüphesiz, bilgisayarın en önemli bileşenlerinden biridir. Bilgisayarın diğer donanımları da, tercih edilecek ekran kartına göre seçilmektedir. Ekran kartları AMD ya da Nvidia işlemcilere sahip ürünlerdir. Bu işlemcilere sahip olan ekran kartları üretildikten sonra, farklı firmalar tarafından satın alınır ve üzerinde değişiklikler yapılır. Ek özellikler eklendikten sonra, değişiklikleri gerçekleştiren firmaların ekran kartı modeli olarak satışa sunulur. Ekran kartlarını bu şekilde işleyip satan başlıca firmaları; Asus, MSI, Gigabyte, Sapphire, Zotac ve Galax şeklinde sıralamak mümkündür.

Ekran Kartı

Ekran Kartının Uzun Ömürlü Olması için Ne Yapılmalıdır?

Ekran kartının uzun ömürlü olması için bilgisayar kullanıcılarının dikkat etmeleri gereken belli detaylar bulunmaktadır. Günümüzde yüksek çözünürlüklü bilgisayar oyunları için özel bilgisayarlar üretilmektedir. Çünkü normal bir bilgisayar, yüksek çözünürlüklü ve yüksek performans bekleyen her oyunu kaldıramaz. Bu gibi durumlarda bilgisayarın fazlaca yavaşladığı ve cihazda donmalar meydana geldiği görülür. Bir ekran kartı, kaldırabileceğinden fazla enerji harcaması durumunda yanar. Bu sebeple ekran kartına uyumlu oyunlar tercih edilmelidir. Kullanıcıların, ekran kartını uzun ömürlü kullanabilmeleri için dikkat etmeleri gereken bir diğer detay ise güç kablosudur. Güç kablosunun bilgisayara sıklıkla takılıp çıkarılması voltaj değişikliğine sebep olacağından, ekran kartının yanması muhtemeldir. Bilgisayar kullanıcıları bu detaya dikkat etmeli ve güç kablosunu sık sık takıp çıkarmamalıdır. Ekran kartının sağlığı için en önemli parçalardan birisi de fanlardır. Fanlar, ekran kartını soğutarak yanmasını önler. Özellikle dizüstü bilgisayar kullanıcıları, bilgisayarın fanını kapatmamaya özen göstermelidir. Ekran kartını senelerce sorunsuz kullanmak için fanın düzenli çalışması ve soğutma işlemine engel olunmaması büyük önem taşır.

Ekran Kartı

Ekran Kartı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ekran kartı seçerken, dikkat edilmesi gereken belli başlı teknik detaylar vardır. Kullanıcılar öncelikle ekran kartının model numarasına dikkat etmelidir. Sahip olunan model numaraları ekran kartlarının ne kadar yeni nesil olduğunu göstermektedir. Kullanıcılar bu model numaralarına göre GPU değeri, saat hızları ya da bant genişliği konusunda da bilgi sahibi olurlar. AMD ekran kartlarında Radeon RX 580 şeklinde bir isimlendirme yer alır. İsimlendirmede ki RX kısmı, AMD ekran kartlarında yeni nesli temsil eder. Satın alınacak olan ekran kartlarında her zaman en yeni nesil modellerin alınmasına dikkat etmek gerekir. NVIDIA GeForce GTX105 ekran kartı da NVIDIA tarafından üretilen ekran kartlarının örnek bir model numarasıdır. Burada da GTX kısaltması, ürünün hangi nesle ait olduğunu gösterir. NVIDIA markasında modelin bu kısmında yaşanan değişimlerin takip edilmesi gerekmektedir.

Ekran kartı satın alınırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da ürünün bant genişliğidir. Birçok kullanıcı bellek kapasitesine göre ekran kartlarını değerlendirir. Ancak bellek genişliği ekran kartının maksimum kapasitesini belirtir. Eğer bu kapasiteye ulaşamayan bir ürünse, kapasitesinin yüksek olması önemli değildir. Bant genişliği DDR3, DDR4, DDR5, GDDR5, GDDR5X ya da GDDR6 gibi isimlendirilmelerle belirtilmektedir. Bellek kapasitesi ise GB ile belirtilir. 1 GB GDDR5 ekran kartı 4 GB DDR3 ekran kartının çok daha üst kalitesinde bir üründür. Ekran kartlarının seçiminde önemli olan bant genişliğidir. NVIDIA ve AMD markaları ekran kartı üretiminde performansı daha üst seviyelere taşımak adına çift ekran kartı modellerini sunar. Bu ekran kartları AMD tarafından CrossFire olarak isimlendirilirken NVIDIA firmasında SLI olarak isimlendirilir. Ekran kartının çift oluşu,performansın direkt olarak ikiye katlanmasını sağlamaz. Araştırmalar, %25 ile %50 arasında bir performans artışı gözlemlendiğini ortaya koyar.

Ekran kartlarının satın alım işlemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli etmenlerden biri de, bilgisayarın diğer parçalarının kapasitesidir. Ekran kartı fiyatları yüksek seviyede olabildiğinden, kullanıcılar bütçelerinin büyük bir kısmını bu karta harcarlar. Ancak bu durumda diğer parçalar çok yetersiz kalırsa ekran kartlarının da performansı düşer. Diğer ürünlerin sınırlı bir kapasitesi bulunduğu için ekran kartlarının diğer tüm parçalarla uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekir.